18.57
18.54
21.27

...
Politika

Akşener: Anayasa değiştirecek çoğunluğu da alacağız

İYİ Parti lideri Meral Akşener, iki gününü Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır ve Ağrı'da geçirdi. 

Sözcü'den Deniz Zeyrek'in sorularını yanıtlayan Akşener Kimse Tayyip Erdoğan'ın düşmanı değil. Bir günde atmak zorunda olduğu imza sayısı dahi şu andaki sistemin değişmesi için yeterli bir neden. Sistem getirdi, denendi ve ülkeyi uçurumun kenarına getirdi. Böyle bir sistem yer yüzünde yok. Bu sistemin başında olduğu ve bu sistemi istediği için önce Sayın Erdoğan değişecek. Destek istiyorsa bu mümkün değil. 

Diyelim ki Cumhurbaşkanlığı'nı muhalefetin adayı kazandı ama TBMM de anayasa değişikliği yapacak çoğunluğu bulamadınız. O zaman sizin Cumhurbaşkanı da aynı yetkilerle mi görev yapacak? sorusuna ; Önce Anayasa değiştirecek çoğunluğu da alacağız dedi. Emin olun muhalefete düşmüş bir Tayyip Erdoğan, parlamenter sisteme geçme dilekçesini vermek için bizden evvel davranacaktır. Siyaset dünyasındaki gergin ortama ve dile de değinen Akşener, Türkiye sürekli birbirine çemkiren bir ülke oldu. Millet bu ortamdan yorulmuş. Birbirimizle barışmalıyız. Zor olan bu ama vatandaşın tercihi de bu. Makulün dili olmaya çalışıyorum. Ben bu konuda kendimi yeddi emin olarak görüyorum dedi. Geçmişte AKP seçmenlerinin kendisine tepki gösterdiğine dikkat çeken Akşener, artık AKP seçmenlerinden Reise yardımcı olun, destek olsun cümlelerini duyduğuna işaret etti. Akşener'e Peki Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme geçmeyi vaat ederek gelirse ne olur sorusunu da yönelttik. bu konuda artık tek muhatabın kendileri olmadığını ifade etti ve şöyle dedi: Millet İttifakı'ndaki partiler, yeni kurulan partiler güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda hemfikir. Sayın Erdoğan Parlamenter Sistem içinde bir çağrı yapacaksa, bütün muhalefet partilerine yapmalı. Sadece bana değil. Biz de muhalefet havuzunun bir bölümüyüz. AKP'den kopan, kopacak seçmenleri bekliyoruz. Onlara korkmamaları gerektiğini söylüyoruz. 

İLK TURA TEK ADAYLA GİDİLMELİ Meral Akşener ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı meselesini de konuştuk. 

Ben tek adayla (Erdoğan ve HDP adayının karşısında tek muhalefet adayı) gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum ve o adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söyledim. İsmi adaylık geçen CHP'lileri konuşmasının doğru olmayacağını da vurgulayan İYİ Parti'li Akşener, süreci farklılıkları değil, müşterekleri konuşarak götürmek niyetinde olduklarını ifade etti.

İlgili Haberler