18.57
18.54
21.27

...
Gündem

Gelecek Kocaeli den taş ocağı tepkisi

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ İklim değişikliği ve küresel ısınmanın verdiği hasarları en aza indirmek için mücadele edilmesi gerektiği bir dönem de insan eliyle çevreye telafisi olmayan zararlar verilmesini kabul edemeyiz. 

Yazılı basın açıklaması yapan başkan Serap Çakır, Eşsiz coğrafyaya sahip olan Gölcük ün şirin kasabası Halıdere de 2005 yılında faaliyete geçen As Elmaslar Madencilik Şirketine ait olan taş ocağının, ruhsat alanı dışında faaliyet yürüttüğü, çevreye-doğaya zarar verdiği ve bölgede heyelan tehlikesi oluşturduğu gibi gerekçelerle 2018 yılında ruhsatı iptal edilmişti. BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ 3 yıl aradan sonra Şirket yetkililerinin, bu işin peşini bırakmadığı Danıştay kararı ile ruhsat iptal kararını bozdurduğu ve yeniden faaliyete geçmek için başvurular yaptığı ortaya çıktı. Halıdere de yaşayan vatandaşlarımız, heyelan tehlikesi, tarım, çevre ve doğaya verdiği zararlar nedeniyle taş ocağının faaliyete geçmesini istememektedir. Yaşam alanlarını, can ve mal güvenliklerini korumak istemeleri en doğal haklarıdır. Hükümetin görevi de vatandaşının tüm hak ve hukukunu korumaktır. Taş ocağının faaliyete geçmesi ile birlikte zaman içerisinde verimli tarım arazilerine sahip olan bölge, tarımsal hayatını kaybederek özellikle meyvecilik faaliyetleri, taş ocağı yüzünden çok büyük zarar görmüş durma noktasına gelmiştir. HUKUKİ GARABET Çevre arazilerde oluşan çatlaklar heyelan tehlikesi oluşturmuş bölge halkının can ve mal güvenliği tehdit altına girmiştir. Olumsuz raporlara rağmen verilen ruhsat nedeniyle birkaç gün önce şirket, 5-6 tane kum öğütme makinesi göndermiş Halıdereli vatandaşlar yolu kapatarak TIR ların geçişini engellemiştir. Bölgeye gelen Belediye Başkanı konuşma yaparak tedirginlikle toplanan vatandaşları ikna etmiş dağılmalarını sağlamıştır. Valilik, Gölcük Belediyesi, İl Çevre Müdürlüğü faaliyet raporu için olumsuz cevap vermişken ve birçok zararı kesinleşmişken bu şirkete basit ve hukuki garabet denilebilecek bir gerekçeyle tekrar ruhsat verilmiştir dedi. 

GARANTİ Mİ VERİLDİ?

 İptal edilen ruhsat yeniden verildiğine göre faaliyet raporu için de garanti verilip verilmediği soran başkan Serap Çakır şu görüşlere yerverdi; Şirket, tek başına böyle bir cesaret gösteremeyeceği belli olmakla birlikte kim veya kimlerden güç alarak faaliyet hazırlığına başlamıştır? Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde, il ve ilçelerinde son yıllar da alınan yanlış kararlar sonucu doğanın dengesinin bozulduğuna ve felaketlerle karşı karşıya kalındığına şahit olmaktayız. Her yer para uğruna tüm olumsuz raporlara rağmen delik deşik edilmekte hem doğanın dengesiyle oynanmakta hem de vatandaşlarımız telafisi olmayacak sorunlarla baş başa bırakılmaktadır. Yaşanan can ve mal kayıpları da hepimizi derinden üzmektedir. Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Serap Çakır, İklim değişikliği ve küresel ısınmanın verdiği hasarları en aza indirmek için mücadele edilmesi gerektiği bir dönemde insan eliyle çevreye telafisi olmayan zararlar verilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, haklı mücadelelerinde Halıderelilerin yanında olduklarını söyledi. Tepkilerini ortaya koyan Halıdereli vatandaşlarımız, tekrar mahkemeye başvuracaklarını ve faaliyet raporu verilmemesi için bölgede sürekli olarak eylem yapacaklarını dile getirirken biz de Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağımızı bildiririz.

İlgili Haberler